شناسایی آنزیمی که در بروز سرطان کولون نقش دارد

 

 

محققان دانشگهاه کپنهاک آنزیمی را شناسایی کردند که در بروز سرطان کولون نقش دارد. این آنزیم از طریق متصل کردن مولکول‌های قند به پروتئین‌های خاصی درون سلول‌ها آن‌ها را سرطانی می‌کند.

به گزارش از پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان مجموعه‌ای از 20 آنزیم را که در تغییر نوع خاصی قند موسوم به GalNAc-type O-glycosylation نقش دارند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و انواع مختلفی از پروتئین‌ها را شناسایی کردند.

 

 

این آنزیم‌ها که با عنوان GalNAc –Ts شناخته می‌شوند، در بافت‌های مختلف یافت می‌شوند، اما عملکرد آن‌ها به درستی مشخص نیست. محققان دریافتند یکی از این آنزیم‌ها که GalNAc-T6 نام دارد در بافت کولون سالم وجود ندارد؛ اما در سلول‌های سرطانی کولون به وفور یافت می‌شود.

 

 

به همین علت برای درک عملکرد این آنزیم با استفاده از فناوری CRISPR/Cas سلول‌های سرطانی کولون را با استفاده از GalNAc-T6 و بدون آن شبیه‌سازی کردند تا نقش این آنزیم را دریابند. در نتیجه این اقدام توانستند پروتئین‌هایی را که آنزیم موجب اتصال مولکول‌های قند به آن‌ها می‌شود، شناسایی کنند.

 

 

مرحله بعدی تحقیقات این است که علت سرطانی شدن سلول‌ها در اثر اتصال مولکول‌های قند به آن‌ها مشخص شود. محققان امیدوارند با شناسایی دقیق نقش این آنزیم‌ها و تاثیرات مولکول‌های قند بر سلول‌ها بتوانند ابزارهای کارآمدی را برای تشخیص زودهنگام سرطان و داروهای موثرتری را برای درمان آن بسازند.

ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب