IMRTچیست؟

 

IMRTچیست؟

پرتودرمانی تنظیم شده یا Intensity-modulated radiation therapy (IMRT) یک نوع پیشرفتۀ رادیوتراپی سه بعدی کانفورمال (3DCRT) است. در آن از سخت افزار و نرم افزارهای پیشرفته ای استفاده می شود تا بتوان شکل و شدت پرتو تابانیده شده به نواحی مختلف درمانی را به خوبی تغییر داد. این، یکی از دقیق ترین شکل های پرتودرمانی خارجی است که موجود می باشد.

 

IMRT چگونه کار می کند؟

مانند 3DCRT ، IMRT تصاویر سی تی اسکن را به نرم افزار طراحی مرتبط می کند که باعث می شود بتوان نواحی سرطانی را به صورت سه بعدی مشاهده کرد. هر چند 3DCRT و IMRT در در الگوی و حجم پرتوی تابیده شده به بدن متفاوتند. در 3DCRT مرسوم، پزشکان الگوهای تابش پرتو را به کامپیوتر می دهند. در IMRT ، پزشک دوزهای خاصی که تومور و بافت های سالم اطراف باید بگیرند را تعیین می کنند.  سپس تیم فیزیک از یک برنامۀ پیچیدۀ کامپیوتری برای ترسیم یک طراحی درمان مناسب دوزهایی که پزشک تعیین کرده است، استفاده می کنند. این فرآیند “طراحی معکوس درمان” نام دارد. درمان با IMRT کمی طولانی تر از درام با 3DCRT است ولی در کل عوارض جانبی کمتری ایجاد می کند.

در IMRT از همان شتابدهندۀ خطی درمانی که در 3DCRT مرسوم  پرتوی ایکس آزاد می کنند استفاده می شود.

به عنوان یک ویژگی منحصر به خود،IMRT دارای کولیماتور چند برگی دینامیک multi-leaf collimators (DMLC)، دستگاهی کامپیوتری که از بیش از 120 لایۀ متحرک برای تطبیق شکل پرتو تابیده شده با تومور در هر زاویه ای درحالی که بافت های اطراف تا بیشترین حد ممکن حفظ می شوند، می باشد.

DMLC کمک می کند تا دوز پرتو در یک زاویۀ خاص متفاوت باشد، به عبارت دیگر، می توان به گونه ای آن را تنظیم کرد که بعضی قسمت ها پرتوی بیشتری و بعضی قسمت ها پرتوی کمتری بگیرند. تکنیک های کمی قدیمی تر هم می تواند شکل پرتوی تابشی را تنظیم کنند اما فقط می توانند با یک دوز یکسان این پرتو را انتقال دهند. قابلیت تغییر در دوز پرتوی در DMLCها به کمک “پنجره های کشویی” که در طول هدف تومورال حرکت می کنند انجام می شود.

برای آن که بهتر بتوان عملکرد DMLCها را متوجه شد، می توان سر دوشی را با سوراخ های بسیار تصور کرد، و آب را به عنوان پرتو در نظر گرفت. رادیوتراپی استاندارد تنها اجازه می دهد که جریان یکنواخت آب از تمام سوراخ ها بیرون بیاید. ولی با DMLCها هر سوراخی در دوش را می توان حذف کرد یا استفاده کرد، یا به گونه ای تنظیم کرد که آب از هر قسمت با شدت های مختلف خارج شود. در رادیوتراپی هدف آن است که دوز مورد نظر تمام تومور را در بر بگیرد، در تکنیک جدید دقت این هدف بسیار بیشتر می شود.

روند درمان و عوارض جانبی IMRT مشابه 3DCRT است.

 

 

چه دلایلی درمان با IMRT را توجیح می نماید؟

IMRT در مقایسه با سایر رادیوتراپی های معمول، بسیار دقیق است و تشدید مقدار تابش به سلول های سرطانی به تشخیص پزشک ممکن می شود. برای قیاس  این دو روش رادیوتراپی، می توان به رنگ آمیزی با “قلم مو” در مقایسه با “افشانه رنگ” و “نوار محدود کننده” برای مهار محیطی محل رنگ آمیزی اشاره نمود. افشانه، رنگ را باشدت قابل تنظیم به درون محدوده ای که با توار مشخص شده می پاشد. تشعشعIMRT  مشابه افشانه رنگ است.

 

 

چه تشعشی در رادیوتراپی با روش IMRT استفاده می شود؟

در حال حاضر، فوتون اشعه ایکس در تشعشع IMRT مورد استفاده قرارمی گیرد. تشعشع توسط دستگاهی به نام شتاب دهنده خطی پزشکی تولید می شود. این دستگاه 180 سانتی متر ارتفاع و حدود 5/4 متر طول دارد و دارای امکانات لازم برای گردش دور بیمار با دقت بسیار بالاست. در عمل، انرژی مایکروویو که به طور مشابه در فرستنده های ماهواره ای تلویزیونی مورد استفاده قرار می گیرد، برای شتاب دادن الکترون ها در حد سرعت نور به کار گرفته می شود. در حداکثر سرعت الکترون ها به یک مانع از جنس تنگستن برخورد می کنند و موجب آزاد شدن فوتون یا اشعه ایکس می شود. در این نوع تابش می توان تومور را با اشعه بسیار باریک با قدرت متغیر هدف گیری نمود. اندازه سطح هدف قرار گرفته، قطعات 5/2 در 5 میلی متر است که اندازه نوک یک مداد را تداعی می کند. این فنآوری تابش اشعه با کمترین قدرت به سلول های نسج سالم را ممکن می سازد و خطر آثار تخریبی جانبی را به حد اقل ممکن کاهش می دهد در حالی که قدرت تابش بر روی تومور بسیار قابل توجه است.

 

 

رادیوتراپی چگونه به درمان سرطان کمک می کند؟

سلول های سرطانی با سرعت بیشتری از سلول های سالمی اطرافشان تکثیر می شوند. تشعشع شدید با از بین بردن سلول ها مانع رشد سریعشان می شود و در عمل ثابت شده است که به از بین رفتن سلول های سرطانی و جلوگیری از رشد آنها و همچنین کوچک نمودن اندازه تومور بسیار موثر است. اگر چه بعضی از سلول های عادی تحت تاثیر تشعشع قرار می گیرند، تعداد سلول های سالمی که بعد از تشعشع به حالت عادی بر می گردند از تعداد سلول های سرطانی بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب