سرانجام مرکز درمان سرطان قم/بیمارستان فرقانی به زودی افتتاح می‌شود

به گزارش ایسنا، ابوالفضل ایران‌خواه با حضور در غرفه ایسنا، در بیست‌ودومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها با بیان این‌ که متاسفانه کلانشهر قم براساس شاخص‌های جمعیتی و به لحاظ جایگاه ویژه‌ به عنوان یک جهان‌شهر و یک مرکز مذهبی و مهم‌ترین مرکز علمی جهان تشیع از لحاظ زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی با خلاء مواجه است، اظهار کرد: ولی خوشبختانه با اقداماتی که ناشی از نگاه ویژه خیرین سلامت که از دیرباز به شهر مقدس قم در زمینه بهداشت و درمان بوده است و همچنین نگاه ویژه‌ای که به خصوص در دولت یازدهم در قالب طرح تحول سلامت شاهد بودیم جهش بی‌نظیری در رفع مشکلات زیرساختی این شهر اتفاق افتاده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: اغلب بیمارستان های شهر قم فرسوده بوده و طی 90 سال این شهر تنها 1200 تخت بیمارستانی دارد که جدیدترین بیمارستان این شهر بیمارستان شهید بهشتی با حدود 450 تخت فعال است که این بیمارستان نیز 40 سال پیش تاسیس شده بود. ولیکن چند پروژه بیمارستانی از چند سال قبل شروع، اما رها شده است که طی سه سال گذشته یا بیمارستان‌هایی ناقص رها شده در حال تکمیل هستند و یا پایه بیمارستان‌های جدید گذارده شده است که در مجموع تا پایان دولت یازدهم 800 تخت بیمارستانی جدید به تخت‌های موجود اضافه خواهد شد.

وی ادامه داد: اولین بیمارستان مدرن، 350 تختخوابی فرقانی توسط یکی از خیرین پایه‌گذاری اما رها شد که با اعتبارات دولت به تازگی تکمیل شده است و طی هفته‌های آتی افتتاح و به بهره‌برداری خواهد رسید.

ایران‌خواه افزود: علاوه بر بیمارستان فرقانی تا پایان دولت 4500 تختخواب دیگر نیز که شامل یک بیمارستان 220 تختخوابی در منطقه محروم نیروگاه و یک بیمارستان مدرن به نام بیمارستان امیرالمومنین که توسط یکی از خیرین پایه‌گذاری شده و همچنین بیمارستان 110 تختخوابی در دل بیمارستان شهید بهشتی تاسیس خواهد شد. از این‌رو طی سه تا چهار سال آینده شهر قم از نظر زیرساخت‌های بهداشت و درمان بی‌تردید چهره متفاوتی پیدا خواهد کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم همچنین با اشاره به بیمارستان 1000 تختخوابی قم که توسط بخش خصوصی سرمایه‌گذاری شده است، اظهار کرد: بهمن سال گذشته کلنگ این بیمارستان توسط معاون اول رییس جمهور زده شد، اما به دلیل برخی از مسائل کار متوقف شده بود که خوشبختانه با نشست‌های اخیری که با مسوولین استانی و شهرداری داشتیم امیدواریم روند ساخت این بیمارستان تسریع شود.

وی ادامه داد: با توجه به جایگاه ویژه شهر قم در میان مردم دیگر کشورها به ویژه نقاط شیعه‌نشین این بیمارستان بین‌المللی که در جهت توریست درمانی تاسیس خواهد شد می‌تواند به خوبی به درمان این افراد بپردازد.

به گفته ایران‌خواه طبق آنچه که پیمانکار قول داده است این بیمارستان تا سه سال َآینده آماده بهره‌برداری خواهد بود.

مقدمات راه‌اندازی مرکز درمان سرطان قم تا پایان سال فراهم می‌شود

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم در خصوص مرکز درمان سرطان شهر قم با بیان این‌که یکی از سیاست‌های وزارت بهداشت در دولت اخیر توجه به بیماران سرطانی و صعب‌العلاج بوده است، اظهار کرد: همانند کشورهای پیشرفته قرار است 14 قطب سرطان با تجهیزات بروز راه‌اندازی شود که سه قطب در تهران و 11 قطب دیگر در سایر کلانشهرها است.

وی اضافه کرد: کارهای مقدماتی همچون رایزنی با بخش خصوصی آغاز شده و ما آمادگی خود را اعلام کرده‌ایم، اما این کار باید در سطح وزارتخانه محقق شود که هفته گذشته از بخش امور بین‌الملل وزارت بهداشت برای بنده نامه‌ای ارسال شد که اقدامات انجام شده در این زمینه را اعلام کنیم.

ایران‌خواه ادامه داد: با توجه به تعدد داوطلبان در این زمینه سعی می‌کنیم هرچه زودتر اقدامات را انجام داده و تا پایان سال مقدمات آغاز کار فراهم شود که امیدواریم تا قبل از پایان عمر دولت یازدهم قسمت اعظم کار پیش رود.

راه‌اندازی دانشکده سلامت و دین

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم در رابطه با بین‌المللی شدن دانشگاه، گفت: طبق تعریف وزیر بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قم باید در سطح جهان اسلام و کشور نمونه باشد، اما با این وجود از این انتظار خیلی دور هستیم.

وی افزود: با توجه به این‌که قم شهر علم و اجتهاد در جهان محسوب می‌شود و در زمینه علوم اسلامی و مراکز دینی همچون مرکز جامعه‌المصطفی نماد جهانی دارد و میزبان علاقه‌مندان از 140 کشور جهان است، می‌توانیم از این فرصت در حوزه علوم پزشکی استفاده کنیم.

ایران‌خواه تصریح کرد: اگر در علوم پزشکی چنین جایگاهی ایجاد شود که طبیبان و دانشجویانی از اقصی‌نقاط دنیا در شهر قم در کنار علوم دینی مباحث علوم پزشکی را بیاموزند و به عنوان یک طبیب شیعه و مسلمان که در علوم انسانی تبحر یافته پیغام جهان اسلام و انقلاب را بگویند، قطعا نتایج پرثمری خواهند داشت تا این‌که صرفا علوم اسلامی را فرا بگیرند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم خاطرنشان کرد: در این راستا دانشکده سلامت و دین را برای تحقق ورود به عرصه بین‌الملل راه‌اندازی کردیم که هشت دانشجو در مقطع کارشناسی در رشته‌های تاریخ پزشکی، اخلاق پزشکی و فلسفه پزشکی  جذب کردیم  که این مساله مقدمه‌ای برای گسترش ابعاد کار خواهد بود و از طرفی با جامعه‌المصطفی رایزنی‌هایی را می‌کنیم که بتوانیم به سمت بین‌المللی شدن حرکت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب