عوامل عفونی

 

برخی از عوامل عفونی از جمله ویروس ها، باکتری ها و انگل ها می توانند باعث سرطان شوند یا خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند. برخی از ویروس‌ها می‌توانند سیگنال‌هایی را که معمولاً رشد و تکثیر سلولی را کنترل می‌کنند، مختل کنند. همچنین برخی از عفونت ها سیستم ایمنی

بدن را ضعیف می کنند و بدن را کمتر قادر به مقابله با سایر عفونت های سرطان زا می کند. و برخی از ویروس ها، باکتری ها و انگل ها نیز باعث التهاب مزمن  می شوند که ممکن است منجر به سرطان شود.

بیشتر ویروس هایی که با افزایش خطر سرطان مرتبط هستند، می توانند از طریق خون و یا سایر مایعات بدن از فردی به فرد دیگر منتقل شوند. می توانید با واکسن زدن، نداشتن رابطه جنسی محافظت نشده و استفاده نکردن از سوزن های مشترک، خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهید.

در برابر بیماری های مقاربتی و عفونت های مربوطه از خود محافظت کنید.

عفونت های مقاربتی مانند ویروس پاپیلومای انسانیHPV (هپاتیت) ، HIV می توانند باعث تعدادی از سرطان های مختلف شوند. سعی کنید همیشه رابطه جنسی سالم و ایمن با بهداشت کامل داشته باشید که احتمال ابتلا به عفونت های مقاربتی کاهش پیدا کند.

از پروتکل های واکسن HPV برای کودکان و بزرگسالان پیروی کنید، اگر بالغ هستید و واکسن HPV را نزده اید حتما برای تزریق واکسن HPV اقدام کنید. اگر مطمئن نیستید که واکسن زده اید یا خیر از والدین خود بپرسید یا سوابق پزشکی و نسخه های سابق واکسن خود را پیدا کنید.

در صورت لزوم با کودکان خود در مورد اهمیت رابطه جنسی ایمن حتما صحبت کنید.

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب