تشعشعات

تابش طول موج های خاصی به نام پرتوهای یونیزه کننده انرژی کافی برای آسیب رساندن به DNA و ایجاد سرطان را دارد. تشعشعات یونیزان شامل رادون، اشعه ایکس، پرتوهای گاما و سایر اشکال پرتوهای پرانرژی است.

قرار گرفتن در معرض اشعه یکی از دلایل شناخته شده سرطان است. دو نوع اصلی تشعشع وجود دارد که با افزایش خطر ابتلا به سرطان مرتبط است:

اشعه ماوراء بنفش نور خورشید:

اشعه ماوراء بنفش نور خورشید یکى از علل اصلى بروز بیمارى سرطان پوست در افراد است.در بدن انسان سلول‌هاى پروتئینى با نام P۳۵ ‌وجود دارد که این پروتئین بعد از مدت زمانى دستور مرگ سلول را صادر مى‌کند. در صورتى که سلول عمر طولانى داشته باشد، در معرض عوامل سرطانى قرار مى‌گیرد و عوامل سرطانزا سبب جهش آن مى‌شود.افرادى که به واسطه شغل خود بیشتر در معرض نورخورشید قرار دارند همانند کشاورزان، باید در زمان اوج تابش اشعه که بین ساعت ۱۱ صبح تا دو بعدازظهر است از کلاه آفتاب گیر و کرم‌هاى ضد آفتاب استفاده کنند.

پرتوهای یونیزان:

گرچه پرتو یونیزان در علوم پزشکی برای تشخیص و درمان بیماری ها بسیار موثر است، اما می تواند عامل سرطان نیز باشد. تابش اشعه یونیزان می تواند رادیکال های آزاد را تولید کند که موجب آسیب اکسیداتیو سلولی DNA می شود.پرتوهای یونیزان شامل تابش های پزشکی از آزمایشات که برای تشخیص سرطان مانند اشعه ایکس، سی تی اسکن، فلوروسکوپی و اسکن پزشکی هسته ای استفاده می کنند.

 

گاز رادون در خانه های ما

دانشمندان بر این باورند که پرتوهای یونیزه باعث سرطان خون، سرطان تیروئید و سرطان پستان در زنان می شود. پرتوهای یونیزان نیز ممکن است با سرطان های ریه، معده، روده بزرگ، مری، مثانه و تخمدان مرتبط باشد. قرار گرفتن در معرض تابش اشعه ایکس تشخیصی خطر ابتلا به سرطان را در بیماران و تکنسین های اشعه ایکس افزایش می دهد. پرتوهای تشخیصی در کودکان و نوجوانان با افزایش خطر ابتلا به سرطان در سنین پایین مرتبط است.

استفاده روزافزون از سی تی اسکن در 20 سال گذشته، قرار گرفتن در معرض پرتوهای یونیزان را افزایش داده است. خطر سرطان نیز با تعداد سی تی اسکن های بیمار و دوز تابش استفاده شده در هر بار افزایش می یابد.

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب

© 2023 تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد ملی کنترل سرطان می‌باشد.

طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت دارکوب